Deň zeme

Už tradične si 22. apríla pripomíname Deň Zeme. Bolo to v roku 1970, keď vedci, hlavne ekológovia v USA ovplyvnení fotografickými a telegrafickými snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme, demonštračne vyzvali ku spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou.

Do roku 1990 venovali pozornosť Dňu Zeme predovšetkým na americkom kontinente. Skutočne svetovým sa stal od roku 1990, kedy začalo iniciatívne a koordinačne pôsobiť Medzinárodné ústredie DŇA ZEME so sídlom v Stanforde (Kalifornia USA). V tomto roku (1990) sa pri príležitosti Dňa Zeme aktivizovalo viac ako 200 miliónov ľudí v 140 štátoch sveta, vrátane vtedajšej ČSFR. Postupne vznikali aj regionálne a národné ústredia na celej zemeguli. Dnes vo svete mocnejú názory, aby bol každý deň pre ľudstvo Dňom Zeme.

Na včasnom propagovaní a informovaní svetovej verejnosti Dňa Zeme, sa už od jari 1999 hlavnou mierou podieľa koordinačné centrum EARTH DAY NETWORK so sídlom v Seatle, USA. Na začiatku roku 2000 dosiahol výsledok snáh centra 3200 prihlásených organizácií a skupín zo 166 krajín vrátane Slovenskej republiky reprezentovanej tromi organizáciami.

Bližšie informácie: http://www.earthsite.org/

Ani my a naši žiaci sme nezabudli na tento deň a mnohí šikovní prispeli vytvorením užitočného materiálu v nemeckom a anglickom jazyku, ktoré sme dali na nástenku na prízemí vpravo.

Pokiaľ sa pýtate čo darovať planéte Zem k jej sviatku? Odpoveď znie: nové ľudské myslenie a strategické smerovanie, ktoré dokáže zabezpečiť rovnováhu medzi spoločenskými, hospodárskymi a environmentálnymi faktormi. Všetko je v našich rukách, v každom z nás, ako prispeje k ochrane svojho životného prostredia a tým k ochrane celej našej krásnej modrej planéty!

S priateľským pozdravom Peter Hrčka


Eco Club organizoval na našej škole online udalosť ku Dňu Zeme, ktorá sa uskutočnila 21.4.2021
Obsahom bola prednáška na tému Zero Waste (nulový odpad) od Petry Slezákovej, zakladateľky Zero Waste Slovakia, ktorá nás všetkých nesmierne inšpirovala a motivovala k Zero Waste životnému štýlu, čiže životnému štýlu s čo najmenším, alebo nulovým odpadom. Z jej prednášky sme sa dozvedeli o obrovskom množstve alternatív k rôznym neekologickým produktom, ktoré tým, že sú napríklad vyrobeneé z plastu veľmi škodia životnému prostrediu. Ukázala nám, ako môžeme ako individuálne osoby pomôcť našej planéte. Z prednášky sme odišli plní nápadov a energie! Po prednáške sa konal kvíz s otázkami týkajúcimi sa ekológie. Naučili sme sa niečo nové, ale taktiež sme si aj overili naše znalosti. A na záver Clean Up fotovýzva: Clean up fotovýzva spočíva v tom, že si zoberiete rukavice a vrece a pôjdete zbierať odpad vo svojom okolí. Počas tohto zbierania odpadu nafotíte fotky a môžete nám ich zaslať, alebo nás označiť v story na Instagrame spolu s hashtagom #ecoclubcleanup a my vašu fotku prezdieľame na našom Instagrame. Fotovýzva bude trvať celý týždeň od 22.4.-29.4.

Ivona Mikljanová a Daniel Okon